Szeroka Gama Kolektorów S³onecznych
Dobór kolektorów
Dokonuj±c wyboru kolektora, nale¿y zwróciæ uwagê na jego trwa³o¶æ, wydajno¶æ, sprawno¶æ (ró¿nice mog± wynosiæ nawet kilkadziesi±t procent), przezroczysto¶æ pokrywy kolektora, jej odporno¶æ na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. opadami gradu.
Do doboru kolektora s³onecznego potrzebne s± nastêpuj±ce dane: ¶rednie dobowe zu¿ycie c.w.u. przypadaj±ce na jedn± osobê [dm3/os·d]; liczba u¿ytkowników; wymagana temperatura c.w.u. w punkcie poboru wody [°C]; temp. wody zimnej [°C]; nachylenie dachu (k±t a) [o]; k±t azymutu [o]; suma dziennego promieniowania s³onecznego dla danej miejscowo¶ci [kWh/m2·d]; zapotrzebowanie na cele c.o. (je¶li instalacja solarna ma wspomagaæ ogrzewanie budynku). Nale¿y te¿ okre¶liæ, jaki ma byæ udzia³ instalacji solarnej w okresie zimowym do wspomagania uk³adu podgrzewu c.w.u. oraz sprawno¶æ kolektorów s³onecznych [%]. Mo¿na te¿ korzystaæ z uproszczonych algorytmów obliczeniowych lub nomogramów opracowanych przez producentów urz±dzeñ.
Kolektory S³oneczne
Kolektory s³oneczne s± urz±dzeniami maj±cymi za zadanie przetwarzanie promieniowania s³onecznego w ciep³o.
Podstawowy podzia³ kolektorów s³onecznych wygl±da nastêpuj±co:
• p³askie
• gazowe
• cieczowe
• dwufazowe
• rurowe (nazywane te¿ pró¿niowymi, w których rolê izolacji spe³niaj± pró¿niowe rury)
• skupiaj±ce (prawie zawsze cieczowe)
• specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna)
Kolektory s³oneczne skupiaj± promienie s³oneczne za pomoc± specjalnych zwierciade³, nastêpnie promienie s± odbijane tak, aby trafi³y do specjalnego urz±dzenia poch³aniaj±cego - tzw. absorbera, który zamienia je na ciep³o, czyli na energiê, która mo¿e byæ wykorzystana przez cz³owieka. Skuteczno¶æ takiego przetwarzania energii jest uzale¿niona od kierunku padania promieni s³onecznych na zwierciad³a. Tak wiêc najlepsze kolektory s³oneczne s± urz±dzeniami dynamicznymi dostosowuj±cymi siê do ruchu s³oñca pod k±tem padania ¶wiat³a. Zwiêksza to znacznie koszty ich budowy, jednak zasadniczo polepsza efektywno¶æ.
kolektory pró¿niowe (tubowe)
Maj± one wy¿sz± sprawno¶æ od p³askich (o ok. 30 %), a tak¿e wy¿sz± cenê. Wy¿sza sprawno¶æ wynika ze zdolno¶ci kolektora pró¿niowego do absorbowania promieniowania rozproszonego i jego ograniczonych strat ciep³a dziêki pró¿ni w rurach kolektora. W tubach szklanych znajduj± siê rurki miedziane. Rury pró¿niowe s± mocowane szeregowo w izolowanej szynie zbiorczej.
Praca uk³adu solarnego polega na tym, ¿e absorber zamienia promieniowanie na ciep³o, które jest przekazywane za pomoc± czynnika grzewczego pompowanego przez pompê do wymiennika w zbiorniku. Uk³ad steruj±cy uruchamia pompê, gdy temperatura czynnika grzewczego w kolektorze jest wy¿sza ni¿ temperatura wody w zbiorniku. Wymiennik przekazuje ciep³o wodzie w zbiorniku, a ta, instalacj± c.w.u., dociera do punktów poboru. Regulator dba tak¿e o to, aby uk³ad nie uleg³ uszkodzeniu, np. w wyniku wysokiego wzrostu temperatury w kolektorze w s³oneczne dni.
Wszelkiego rodzaju kopiowanie, powielanie oraz inne wykorzystywanie informacji i zdjêæ znajduj±cych siê na stronie, bez zgody autora ...::ZABRONIONE::.. Materia³y i artyku³y zaczerpniête s± z wikipedi, ekspertbudowlany i innych ¼róde³ których nie sposób wymieniæ.