Google

Kolektory Słoneczne idealne dla Twojej rodziny

Sprawność kolektora

     Sprawność kolektora to stosunek energii odebranej przez czynnik roboczy do ilości promieniowania docierającego do kolektora. Sprawność kolektora spada wraz ze wzrostem różnicy temperatur pomiędzy czynnikiem roboczym a otoczeniem.
     Wykres obok przedstawia zależność pomiędzy zredukowaną różnicą temperatur (różnica średniej temperatury czynnika i temperatury otoczenia podzielona przez gęstością promieniowania słonecznego) a sprawnością kolektora.

Lokalizacja kolektorów

     Największą sprawność kolektora uzyskuje się wtedy, gdy promienie słoneczne padają prostopadle do powierzchni absorbera. Ponieważ kąt padania promieni słonecznych zależy od pory dnia i roku, płaszczyzna kolektorów powinna być ustawiona odpowiednio do położenia słońca w okresie występowania największego napromieniowania.
     W praktyce kąt nachylenia pola kolektora zależy najczęściej od nachylenia dachu. W naszych szerokościach geograficznych optymalne nachylenie kolektora wynosi 30-60°, przy czym dla instalacji użytkowanych w okresie letnim powinien on zawierać się w zakresie 15-45°, w instalacjach służących do wspomagania ogrzewania budynków może zawierać się w przedziale 30-60° i jeśli jest możliwość wyboru, zaleca się wybierać większy kąt nachylenia.


Wszelkiego rodzaju kopiowanie, powielanie oraz inne wykorzystywanie informacji i zdjęć znajdujących się na stronie, bez zgody autora ...::ZABRONIONE::.. Materiały i artykuły zaczerpnięte są z wikipedi, ekspertbudowlany i innych źródeł których nie sposób wymienić.